W tym dziale zamieszczamy różne nasze teksty - oficjalne i mniej oficjalne - które poruszają szczególnie ważne aspekty działania oświaty, Związku itp.
Poglądy Autorów są poglądami Autorów, w tym dziale może toczyć się dyskusja o różnych sprawach dotyczących Związku czy oświaty.


LIST OTWARTY DO BARBARY NOWACKIEJ
(18.01.2024) Ludwik Lehman wysłał list otwarty do Ministry Barbary Nowackiej w sprawie zapowiadanego szybkiego odchudzenia podstawy programowej. Przeczytaj tutaj.
CENZURA W NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"?
(6.11.2019) Tekst Ludwika Lehmana o cenzurze w NSZZ "Solidarność" ilustrowany konkretnymi przykładami można przeczytać tutaj.

ŻENADA
(6.11.2019) Tekst Adama Orzecha o wrażeniach po spotkaniu z Ryszardem Proksą we Wrocławiu 23 października jest tutaj.

SZTUCZNE ZAKAZY
(6.11.2019) Tekst o tym tytule  zosłał we wrześniu 2016 roku wysłany (jak inne wcześniej) do bloga, który autor prowadził na stronie Regionu Dolny Śląsk. Odpowiedź była jasna: to nie może wcale pójść! Nie godząc się z cenzurą przestałem tam pisać. Tekst można go przeczytać tutaj.     Ludwik Lehman
LIST OTWARTY DO R. PROKSY
(17.06.2019) Prezydium KM wystosowało list otwarty do Przewodniczącego Sekcji Krajowej Oświaty. Można go przeczytać tutaj.

DZIECI GŁOGOWSKIE 2019
(rzecz o strajku)
(06.05.2019) Ważny tekst o przyczynach strajku i niektórych nieporozumieniach z nim związanych napisal Adam Orzech. Do przeczytania tutaj.

LIST OTWARTY
(20.07.2017) W związku z napiętą sytuacją w kraju list otwarty do koleżanek i kolegów z NSZZ "Solidarność" napisał Ludwik Lehman. Można go przeczytać tutaj .

Wiele tekstów Ludwika Lehmana jest na jego związkowym blogu pod adresem:

  http://solidarnosc.wroc.pl/category/blogi-ludwik-lehman/

Blog się urywa, ponieważ odmówiono zamieszczenia kolejnego podesłanego tekstu
Spieszymy się
Pięknie napisana przez Gizelę Smalec refleksja o motywach Jej zaangażowania
w "Solidarności" oraz o ludziach teraz działających
w naszej organizacji międzyzakładowej. Czytaj tutaj.


Sprint po zwycięstwo. 4 czerwca 1989 roku w Głogowie

 23-stronicowe opracowanie Adama Orzecha bogato udokumentowane materiałami  SB i PZPR do pobrania tutaj

Niżej teksty archiwalne, co nie znaczy, że nieaktualne!
NAUCZYCIEL - WIELOGARBNY JELEŃ

Jeśli nie wierzysz - przeczytaj tutaj
(maj 2008)Apel do wszystkich członków Solidarności Oświaty na Dolnym Śląsku

Międzyzakładowe Zebranie Delegatów Międzyzakładowej Organizacji Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Głogowie zwraca się do wszystkich członków „Solidarności” Oświaty na Dolnym Śląsku, a zwłaszcza do działaczy Sekcji Regionalnych Oświaty działających w naszym województwie z gorącym apelem o podjęcie szeroko zakrojonej współpracy w imię wspólnej sprawy.. więcejZWŁOKI PIĘKNEJ IDEI
 czyli o wynikowych planach nauczania

Gdzieś we wrześniu wieść straszna rozeszła się po pokoju nauczycielskim: trzeba napisać jakieś „plany wynikowe" nauczania. Przyznaję, że byłem zaskoczony. Nie śledzę nowinek dydaktycznych, a gdy słyszę język „operacyjno-ewaluacyjny" - dostaję mdłości. Wyjaśnienia kolegów wprawiły mnie w osłupienie. Poczciwe peerelowskie konspekty przy planach wynikowych to zwykły pryszcz!  
                           >>więcej>>>>SZARA STREFA

            Minęły wakacje i opadły emocje, które zawsze towarzyszą nauczycielom wystawiającym oceny roczne. Bez względu  na poziom szkoły pojawia się problem wywierania nacisku na oceniających osiągnięcia uczniów. Oczywiście, nie jest to zjawisko szerokie , ale powszechne. >więcej<