Uwaga! Aktualności są również w naszym Biuletynie!

Zapraszamy do pisania komentarzy (nieobraźliwych i niewulgarnych) w KSIĘDZE GOŚCI
Ciekawe zamieścimy pod wiadomością,  której dotyczą
NEGOCJACJE Z POWIATEM część 1
Negocjacje 27 lutego
(25.02.2009) W piątek 27 lutego rozpoczęły się negocjacje płacowe z Zarządem Powiatu reprezentowanym przez Wicestarostę Rafaela Rokaszewicza.  W regulaminie płacowym nauczycieli Zarząd proponuje:
- podwyższyć dodatki funkcyjne dla wicedyrektorów i kierowników o 100 zł
- dodatek za wychowawstwo podnieść z 50 do 60 zł
- utworzyć odrębny fundusz dodatku motywacyjnego dla kadry kierowniczej (i podwyższyć górny limit tych dodatków np dla dyrektorów o 200 zł, dla wicedyrektorów 0 50 zł)
Związek stwierdził, że te propozycje idą w dobrym kierunku, ale są niewystarczające. Oprócz tego chcemy:
- podwyższenia dodatku motywacyjnego dla nauczycieli co najmniej o 1% (chociaż do 5%)
- wprowadzenia dodatku dla polonistów w wysokości 50 zł
W sprawie administracji i obsługi propozycję podwyżki Zarząd ma przedstawić później. Następne spotkanie 6 marca o godz. 13.
"Solidarność" reprezentowali Janusz Leciej oraz Ludwik Lehman.
NEGOCJACJE Z PREZYDENTEM część 1
negocjacje 25 lutego
(25.02.2009) Dzisiaj odbyło się w ratuszu pierwsze spotkanie negocjacyjne w sprawie tegorocznych wynagrodzeń w oświacie. Prezydent proponuje podnieść dodatek dla polonistów z 25 do 50 zł (z takim postulatem też przyszliśmy!) i.. to wszystko, przynajmniej dla nauczycieli.
Związek twardo postawił postulat podniesienia dodatku motywacyjnego przynajmniej o 1%.  Prezydent proponuje też częstsze przyznawanie tego dodatku: na okres od 2 do 6 miesięcy.
Dla administracji i obsługi: najniższe wynagrodzenie ma pozostać na poziomie 710 zł, a wartość punktu ma być podniesiona z 4 zł na 4,60. Ponadto Prezydent obiecuje podwyżki około 200 zł dla kierowników administracyjnych oraz sekretarzy szkół. "Solidarność" reprezentowali: Aurelia Koziar-Babicz, Jadwiga Nowak, Bogusław Mielcarek i Ludwik Lehman.
Nie przyjmujemy stanowiska Prezydenta, że "nie ma środków". Wystarczy przypomnieć, że tylko na dodatkowe zajęcia Miasto przeznacza 2 mln, a podwyżka motywacyjnego o 1% to niecałe 200 tys.! Domagamy się podwyżki motywacyjnego choćby kosztem ograniczenia zajęć dodatkowych. Dodajmy, że ten regulamin może obowiązywać całe lata, bo zniknął obowiązek corocznej nowelizacji regulaminów płacowych dla nauczycieli.
niektóre komentarze (z księgi gości)
Juz nic nie jest w stanie mnie zadziwic, punkt widzenia od miejsca siedzenia! Wiemy o tym od lat. Nikt sie z nami nie liczy, zniszczono etos nauczyciela, zamieniono w worek do bicia lub szmate do podlogi. Nie mamy poparcia ani oparcia w nikim, nawet wsrod nas jest prowadzona dezinformacyjna propaganda w celu sklocenia srodowiska. Stare i dobre metody stalinowsko- hitlerowskie! Wstyd mi nawet przed uczniami, ze ich stac na znacznie wieksze wydatki, niz nas, np. na ksiazki czy ubrania. Co do Pana Prezydenta, to on juz nie nasz, choc naszymi goracymi lapkami wybrany. Chodzi do kosciola, wiec kiedys go Najwyzszy osadzi, a my nie miejmy nadziei, ze cos z nim zalatwimy. Uklad jest znacznie bardziej poplatany, niz nam sie wydaje- dyrektorom marchewke i na nas kij. Przykre, ale prawdziwe, sprobuj sie wychylic i wytknac wladzom bledy, a, nie daj Boze , napisac gdzies wyzej skarge- jestes zalatwiony na cacy i na wiele lat.
    Don Kichot
Nie wierzę!!! Takie pieniądze idą na zajęcia dodatkowe a nie można dać nędznych 200 tys. nauczycielom na podwyżkę dodatku motywacyjnego - nawet o 1 % ?O zgrozo!!Panie Prezydencie, wstyć się Waść!!
    zawiedziony
Szanowny Panie Prezydencie głosowałam na Pana gdyż jest Pan nauczycielem i wydawalo się że bedzie Pan dbal o nas - nauczycieli. Kryzys kryzysem, wszystko drożeje a Pan żałuje nawet jednego nedznego procenta? No cóż następnym razem nie postawię krzyżyka przy Pana nazwisku.
    zawiedziona
NOWE WYŻSZE ZASIŁKI
(10.02.2009) Obradująca dzisiaj Komisja Międzyzakładowa przyjęła budżet na 2009 rok oraz zdecydowała prawie jednogłośnie o podwyżce zasiłków statutowych. Nowe zasiłki obowiązujące od 1 stycznia wynoszą:
 300 zł z tytułu zgonu członka Związku
 250 zł z tytułu urodzenia dziecka
 200 zł z tytułu zgonu współmażonka, teścia lub dziecka)
Ponadto Komisja podwyższyła środki do wyłącznej dyspozycji Kół z 10 do 15% odprowadzanych przez nie składek oraz kwotę na upominek dla członka Związku odchodzącego na emeryturę - z 50 do 100 zł.
TWÓJ PARTNER cd
(26.01.2009) Dwie nowe głogowskie firmy udzielają (10-procentowych) zniżek członkom NSZZ "Solidarność" posiadającym kartę rabatową TWÓJ PARTNER. Są to:
- restauracja SFINKS, ul. Merkurego 1
- auto szyby "JAROGLASS", ul. Kosmonautów Polskich  4/7
Pełna lista placówek uczestniczących w tym programie na stronie Regionu, a konkretnie tutaj
OK PARK 2009
na łyżwach.. i nie tylko
(17.01.2009) Odbyła się tradycyjna impreza feryjna w OK PARKU. Uczestników było mniej tym razem.. Może z powodu remontu biura i kłopotów z kontaktem?
WALNE ZEBRANIE 2008
delegazi i goście
(04.12) 4 grudnia w Zespole Szkół Zawodowych odbyło się Międzyzakładowe Zebranie Delegatów (zwane popularnie walnym zebraniem) czyli najwyższa stanowiąca władza naszej organizacji międzyzakładowej. 63 obecnych delegatów podjęło m.in. ważną uchwałę w sprawie niepłacenia za zastępstwa w głogowskich przedszkolach oraz dwa stanowiska: jedno w sprawie "wotum nieufności" wobec Pani Naczelnik Hanny Żmudy,  a drugie w sprawie zbyt niskich dodatków dla nauczycieli. Wszystkie  szczegóły są w dziale WALNE ZEBRANIA, leniwi mogą kliknąć od razu tutaj
II TURNIEJ BOWLINGOWY
ZWYCIĘZCY TURNIEJU
(02.12) 27 listopada odbył się w OK PARKU II Turniej Bowlingowy o PUCHAR SOLIDARNOŚCI OŚWIATY w Głogowie. 9 kół wystawiło drużyny. W kategorii kół drugi raz zwyciężyła drużyna Głogowskiego Centrum Edukacji Zawodowej (złośliwi mówią, że pierwszy raz, bo ostatnio wygrało Centrum Kształcenia Zawodowego). Druga była SP 6, a trzeci - Zespół Szkół Zawodowych. Najlepszą zawodniczką była Sylwia Partyka z SP 6, a zawodnikiem - Paweł Juchom z SP 2 w Przemkowie. Album z imprezy w GALERII. Głównymi organizatorami były Sylwia Partyka oraz Aurelia Koziar-Babicz. Dzięki!
KRĘTACTWO NACZELNIKA
I LIST OTWARTY DO PREZYDENTA

(30.11) Szanowny Panie Prezydencie!
     Z powodu Pańskiej lakonicznej odpowiedzi na nasze pismo oraz mijającymi się z prawdą wypowiedziami Pani Naczelnik H. Żmudy na łamach Gazety Lubuskiej z dnia 26.11.08r. nauczycielki przedszkoli pytają ponownie:
1.Na podstawie jakiego artykułu czy rozporządzenia nauczyciele mają pracować na tzw. ,,bank godzin” za nauczyciela przebywającego na urlopie wypoczynkowym w czasie roku szkolnego?
2.Odnosząc się do słów pani Naczelnik H. Żmudy ( wywiad) cyt ,,problemu nie ma, wszystko wróciło już do normy”, pytamy dlaczego nauczyciele przedszkoli nie zostali poinformowani przez dyrektorów o sposobie rozwiązania tego problemu? Nieprawdziwe są bowiem słowa P. Naczelnik, że zwyczajowo od wielu już lat pracujemy na ,,bank godzin”. Do tej pory zastępstwa były zawsze płacone bez względu na to czy nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim, czy na urlopie wypoczynkowym. I nie zgadzamy się ze słowami P. Żmudy, że są to dwie różne sprawy. ZASTĘPSTWO TO ZASTĘPSTWO.
3.Na jakiej podstawie prawnej dyrektorzy placówek twierdzą, że nauczycielowi pracującemu w tzw. jednostce nieferyjnej nie przysługują 4 dni urlopu „na żądanie”?
4.W okresie ferii zimowych i przerw międzyświątecznych, liczba dzieci w grupach jest wysoka i nie zawsze można wykorzystać w tym czasie zaległy urlop wypoczynkowy, tak jak deklarowali to dyrektorzy placówek. Pytamy więc, kiedy mamy wykorzystać urlop, jeżeli dyrektorzy twierdzą, że nie wolno nam wykorzystywać go w trakcie roku szkolnego?
Komentarz chyba zbyteczny, Związek nie może tego "odpuścić" !
BANK GODZIN - WYNALAZEK MIASTA GŁOGÓW?
(26.11) Na nasze pismo w sprawie niepłacenia za nadgodziny w przedszkolach Prezydent odpisał (14 listopada), ale niejasno. W ogóle nie odniósł się do tego, na jakiej podstawie narzucono nauczycielom przedszkoli jakiś "bank godzin" niewystępujący w polskim prawie pracy! Na jakiej podstawie prawnej nie wypłaca się za przepracowane nadgodziny obiecując wzamian kiedyś dzień wolny? W dodatku w Gazecie Lubuskiej z 26 listopada Naczelnik Hanna Żmuda dzieli nadgodziny na dwie kategorie (na jakiej podstawie prawnej?!). Otóż jeśli to są zastępstwa za chorego nauczyciela, to "płacimy". Jeśli za nauczyciela na urlopie, to "zwyczajowo" nie płacimy! Gdzie prawo pracy rozróżnia te dwie kategorie - tego H. Żmuda, ani Pan Prezydent nie wyjaśniają. "Naczelnik zapewniła, że kwestie, o które pytali nauczyciele, zostały już im wyjaśnione. - Z tego co wiem, to problemu już nie ma i wszystko wróciło do normy - powiedziała" (cytat z LUBUSKIEJ).
Otóż problem jest i do normy nic nie wróciło!!!!!
niektóre komentarze (z księgi gości)
Jestem bardzo ciekawa , kiedy w końcu nauczyciele przedszkoli dostaną odpowiedz od swoich dyrektorów -czy będą w końcu płatne zastępstwa za nieobecność nauczycieli wykorzystujących swoje zaległe urlopy wypoczynkowe
    ciekawski
Szlag mnie trafia , kiedy czytam Lubuską i dowiaduje się z niej ,że sprawa urlopów w przedszkolach została wyjaśniona. Tak naprawdę to nic nie zostało wyjaśnione, ani przez Prezydenta , ani przez Żmudę , ani przez samych dyrektorów. Tto jest oburzające jak olewatorsko do tego podchodzą włodarze naszego miasta
    oburzony

OBURZENIE W PRZEDSZKOLACH

(04.11) Znowu zamieszanie w głogowskiej miejskiej oświacie! Tym razem w przedszkolach. Od oburzonych nauczycieli otrzymaliśmy poniższe pismo:

W związku z zaistniałymi sytuacjami w głogowskich placówkach przedszkolnych prosimy o wyjaśnienie na jakiej podstawie prawnej odmówiono zapłaty nauczycielom za zastępstwa za nauczycieli  przebywających  na urlopie wypoczynkowym  w trakcie roku szkolnego. W zamian za płatne zastępstwo narzucono im tzw. ,,bank godzin”. Termin ten oznacza dzień wolny, ale wykorzystywany tylko w okresie wakacyjnym i to pod warunkiem, że placówka nie pełni dyżuru.

Przedszkole jest placówką nie feryjną, co oznacza, że funkcjonuje także w czasie ferii. Pełni również dyżury w czasie wakacji. Nauczyciel pracujący w czasie wakacji (miesiąc dyżuru) nie jest w stanie wykorzystać całego urlopu. Pozostaję mu ok.10 – 15 dni urlopu. Urlop ten musi wykorzystać prawnie do końca następnego roku .

Więc pytamy:

1) w jaki sposób ma go wykorzystać ? Na feriach? Przecież  placówka jest nieferyjna a liczebność grup nie pozwala na wykorzystanie zaległego urlopu ?

2) dlaczego nauczyciele są zmuszani do ,,banku godzin”, skoro podczas zastępowania innego nauczyciela ich czas pracy wydłuża się o dodatkowe 5 godzin z dziećmi!!!

3) pracując na bank godzin tworzy się błędne koło, bo do bieżącego i zaległego urlopu dochodzą dni wypracowane za zastępstwa, tzw. Bank godzin,

4) co będzie jeśli żaden z nauczycieli nie wyrazi zgody na takie zastępstwo? Dyrektorzy nakazując w takich sytuacjach łączenie i takich już licznych grup łamią prawo. Jedynym wyjściem w tej sytuacji jest wejście na zastępstwo dyrektora placówki.

5) dlaczego w obliczu podjętych decyzji przez wydział oświaty, nauczyciele zostali postawieni przed faktem dokonanym tzn. nie wypłacono już kilku nauczycielom wynagrodzenia za odbyte zastępstwa. Do chwili obecnej nikt z organu prowadzącego nie przedłożył żadnej podstawy prawnej wyjaśniającej ten problem.

Oburzeni nauczyciele przedszkoli

Związek będzie interweniował w tej sprawie u Prezydenta

NACZELNIK SKARŻYPYTA
(16.10) Dzisiaj do placówek prowadzonych przez Powiat Głogowski dotarło pismo z kuratorium, w którym czytamy m.in. "w związku z informacją przekazaną telefonicznie w dniu 14 października 2008 r. przez Panią Hannę Żmudę - Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury Fizycznej i Sportu Urzędu Miejskiego w Głogowie na temat niepracujących (..) w dniu Święta Edukacji Narodowej szkół, dla których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Głogowie, zwracam się z prośbą o przesłanie wyjaśnienia.."
Mówiąc normalnym językiem: naczelnik Hanna Ż. "doniosła uprzejmie" kuratorium, że placówki - które JEJ nie podlegają - pracują nie tak, jak ONA sobie życzy! Niebywały skandal! Prezydent powinien natychmiat ją odwołać, bo inaczej narazi na śmieszność całą głogowską edukację, no i siebie przy okazji.
niektóre komentarze (z księgi gości)
Pani naczelnik powinna przestrzegać swojego czasu pracy. Punktualność i obowiązkowość w pracy nie są jej mocną stroną.
 poinformowany
No, to Żmuda skompromitowała się całkowicie i nieodwołalnie! Może zrobić jej bojkot? Żadnych spotkań z nią, gdzie się pojawi, gwizdy etc
 wścibski

PRZEKRĘT TV MASTER
(14.10) Dziwnymi obchodami Dnia Edukacji w Głogowie interesowało się wiele mediów - nie tylko lokalnych. Dzwoniły m.in. Radio Zachód oraz Telewizja Wrocław. Zadziwiła tylko - negatywnie - Telewizja Master, która nadała spory materiał, jednak prezentujący tylko argumenty jednej strony! Proszę zgadnąć: której?? Kto nie wierzy, niech sprawdzi na www.glogow.info.pl  
DZIEŃ NAUCZYCIELA CZY DZIEŃ DZIECKA?
(14.10) W SP 14 przychodzimy do szkoły na godzinę 8 i dzieci też. Wychowawcy mają w swoich klasach 3 godziny zajęć wychowawczych, po czym na 4 godzinie jest apel. Po apelu dzieci idą do domu, a nauczyciele mają zostać na kawę i ciasto.
Nasz komentarz do tego jest jeden - 14 października w SP 14 to nie Dzień Nauczyciela ale Dzień Dziecka. Bo jak nazwać taki dzień, w którym nauczyciel musi zapewnić zabawę swoim uczniom i to przez 3 godziny?
Taką opinię dostaliśmy od Koła w SP 14. Z kolei Barbara Markowska-Olko nadesłała poniższe oświadczenie podobno w imieniu dyrektorów, jednak z imienia i nazwiska nikt się pod nim nie podpisał.. 

Dyrektorzy szkół prowadzonych przez Gminę Miejską Głogów informują, że w sposób obchodów Dni  Edukacji Narodowej w szkołach nie ingerowała Naczelnik Wydziału EKiKF Urzędu Miasta Głogowa. 

Dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjów miasta Głogowa

"NIE BĘDĄ MIEĆ WOLNEGO!"
(08.10) Tak określiła zbliżający się Dzień Edukacji Narodowej Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Głogowie Hanna Żmuda. I faktycznie, miejskie szkoły "na gwałt" zmieniają poprzednie plany, wymyślają jakieś zajęcia dla nauczycieli na 14 października. Duży nietakt i zgrzyt! Prezydium Komisji Międzyzakładowej przyjęło stanowisko w tej sprawie, czytaj tutaj
Dlaczego nauczyciele nie muszą pracować w szkołach 14 października? Przeczytaj naszą  opinię prawną tutaj

Starsze wiadomości są w archiwum